תאונת עבודה - כיצד יש לפעול?

| עו"ד פילביץ' חגית

לצערנו הרב, תאונות עבודה הפכו לעניין שבשגרה, ועל כן חשוב להכיר את זכאותנו לפיצוי במקרים אלו.

במקרה של תאונת עבודה, ישנם שני אפיקי תביעה:

 

תביעה מול ביטוח לאומי –

כל עובד הינו מבוטח ע"י המוסד לביטוח לאומי במקרים של נזקי גוף אשר אירעו תוך כדי ועקב העבודה, ומכאן הזכאות להגשת תביעה למוסד וקבלת פיצוי.

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה שארעה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו, בין אם מדובר באירוע תאונתי יחיד, ובין אם מדובר במחלת מקצוע מוכרת או מיקרוטראומה, כהגדרתן בחוק.

קרי, על מנת שתאונה תחשב לתאונת עבודה יש לעמוד בשני תנאים מצטברים. הראשון הוא כי התאונה תתרחש במהלך שעות העבודה, והשני הוא קשר ישיר בין העבודה לבין הפגיעה.

כמו כן, תאונה אשר ארעה לעובד תוך כדי נסיעה / הליכה מהבית לעבודה או בחזרה ממנה, תחשב אף היא לתאונת עבודה אשר תזכה בפיצוי.

הזכאות בביטוח לאומי כוללת פיצוי בגין היעדרות מהעבודה לאחר התאונה ועד 90 יום (דמי פגיעה).

כמו כן, יהיה עליכם לעמוד בפני וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי אשר תקבע האם נותרה נכות בגין הפגיעה. בהתאם לאחוזי הנכות אשר יקבעו, יקבע גם גובה הפיצוי –

נכות בשיעור 0%-9% – אינה מזכה בפיצוי כלל.

נכות בשיעור 9%-19% – מזכה במענק חד פעמי.

נכות בשיעור 20% ומעלה – תזכה בקצבה חודשית.

את התביעה לביטוח לאומי בגין הכרה בתאונה כתאונת עבודה, יש להגיש תוך 12 חודשים ממועד התאונה.

 

תביעה מול המעביד –

במקרים בהם הפגיעה אירעה בשל רשלנותו של המעסיק, ניתן יהיה להגיש כנגדו תביעת נזיקין לצורך קבלת פיצוי. בתביעות אלו יש להוכיח את קרות התאונה, נסיבות התאונה, וכיצד התרשל המעביד ובכך הוביל לקרות האירוע (לדוגמא, כאשר מעסיק אינו מספק סביבת עבודה בטיחותית, כאשר לא סופק ציוד מגן, כאשר העובדים לא עברו הדרכה לעניין ביצוע העבודה, וכדומה).

 

אז כיצד יש לפעול במקרה של תאונת עבודה?

  1. יש לדווח למעסיק על האירוע.

  2. יש לפנות למוסד רפואי לצורך קבלת טיפול. יש לציין בפני הרופאים כי מדובר בתאונת עבודה ולוודא כי כך נרשם בתיעוד הרפואי. כמו כן יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים והקבלות בגין הוצאות כספיות.

  3. יש לצלם את מקום האירוע ואת הגורם לפגיעה.

  4. במידה והיו עדים לאירוע, יש לרשום את פרטיהם (שם, ת.ז, כתובת וטלפון).

  5. יש להגיש לביטוח לאומי תביעה להכרה.

 

אך הכי חשוב – יש לפנות לעו"ד הבקיא בתחום על מנת שיכוון, ידריך וייעץ, יציין מה עליכם לעשות ואילו מסמכים להכין, יסביר על אפשרויות הפעולה העומדות בפניכם, וכל זאת על מנת לקבל פיצוי מקסימלי ראוי והוגן.

משרד עורכות דין פילביץ' אבדייב

משרדנו הנו משרד בוטיק, המתמחה בדיני הנזיקין על כל ענפיו - (תאונות דרכים, תאונת עבודה, ביטוח לאומי, נזקי גוף, רשלנות רפואית), משרדנו עוסק בייצוג בעסקאות מכירת/קנית דירות מגורים, דיני עבודה, צוואות, צווי ירושה / צו קיום צוואה, הסכמי ממון וייפוי כח מתמשך. משרדנו מספק שירותים משפטיים מקצועיים תוך דגש על מתן יחס אישי ללקוח.