מדוע חשוב לערוך צוואה בפני עו"ד

| עו"ד פילביץ' חגית

צוואה הינה מסמך משפטי חשוב ורגיש אשר עריכתו בצורה ראויה אינה פעולה פשוטה כלל וכלל, ועל כן ישנה חשיבות רבה כי התהליך ילווה ע"י עו"ד.

את הצוואה ניתן לערוך בכתב יד ובפני עדים, גם מבלי להיעזר בעו"ד, אך צוואה מסוג זה אינה מומלצת כלל שכן מרבית האנשים אינם מכירים את הוראות החוק היטב, אינם יודעים בדיוק כיצד לערוך המסמך, ועלולים להיתקל בבעיות וקשיים הנובעים מאי ידיעה ואפילו חוסר תשומת לב.

לדוגמא, יש להקפיד על כללי עריכת הצוואה אשר לא כל אדם מן הישוב מודע אליהם. כגון עריכת הצוואה בלשון ציווי, ציון תאריך עדכני על המסמך, עריכת צוואה בפני 2 עדים, חתימתם וחתימת המצווה על כל דף, פירוט מלוא הנכסים, פירוט מלא של היורשים ועוד. פספוס או טעות בכל אחד מנתונים אלו עלול להוביל לביטול הצוואה.

יתרה מכך, צוואה עלולה אף להיפסל בגלל ניסוח לקוי. לדוגמא, כאשר משפט אינו מנוסח כראוי ונוצר כפל משמעויות. במקרים כאלו לא תמיד ניתן להבין למה בדיוק התכוון המצווה, והבעיה העיקרית היא שהוא איננו עוד בחיים ויהיה קשה מאוד להתחקות אחר רצונותיו.

בנוסף לכך אסור למצווה להכניס לצוואתו תנאי שאינו חוקי או לחילופין נוגד את תקנת הציבור. קרי, בלא מעט מקרים האדם רוצה להציב בפני יורשיו תנאים לצורך קבלת ירושתו, אך עליו להבין כי הוא אינו יכול לנהל את החיים לאחר לכתו, וחלק מהתנאים שנראים לאדם הגיוניים שכן זהו רצונו, אינם מעשיים בפועל, וגם כאן עלול להיווצר מצב בו רצון המצווה לא יתקיים לבסוף.

ישנם דברים חשובים נוספים שיש לקחת בחשבון בעת עריכת צוואה, כמו למשל נכסים שאינם נכללים בעיזבון ועל כן לא ניתן להסתפק בצוואה על מנת להחליט מי יירש, וכן העובדה כי יש להפקיד את הצוואה בבית המשפט או אצל רשם הירושות.

חשוב להבין כי כל שגיאה באמור לעיל, אף אם נעשתה בתום לב, עלולה להוביל לפסילת הצוואה. באם תיפסל הצוואה תתבטל גם כל המטרה לעשייתה – השתחררות מכבלי הסדר הירושה הקבוע בחוק וקביעת כל אחד לעצמו מה ייעשה ברכושו לאחר מותו וזאת בהתאם לרצונות, אינטרסים והשיקולים של אותו אדם.

עריכת צוואה ללא עזרת עו"ד, תהווה פתח להיווצרות פגמים העלולים להוביל לפסילת הצוואה והתבטלות במקרים של התנגדויות מצד היורשים. על כן חשוב מאוד כי הצוואה תנוסח היטב, בצורה חד משמעית ובבהירות, ובהתאם לכללים, על מנת שבבוא היום, ניתן יהיה לממש את הצוואה בדיוק בהתאם לרצון וכוונותיו של המצווה.

משרד עורכות דין פילביץ' אבדייב

משרדנו הנו משרד בוטיק, המתמחה בדיני הנזיקין על כל ענפיו - (תאונות דרכים, תאונת עבודה, ביטוח לאומי, נזקי גוף, רשלנות רפואית), משרדנו עוסק בייצוג בעסקאות מכירת/קנית דירות מגורים, דיני עבודה, צוואות, צווי ירושה / צו קיום צוואה, הסכמי ממון וייפוי כח מתמשך. משרדנו מספק שירותים משפטיים מקצועיים תוך דגש על מתן יחס אישי ללקוח.